Systém ustájení vyžadují stejné kvalitativní parametry pohodového ustájení jako ostatní kategorie skotu, pokud chceme výužít maximálních genetických předpokladů masné užitkovosti chovaného plemene. U této kategorie skotu platí navíc nepodceňovat bezpečnost práce.
S y s t é m y u s t á j e ní:
Volné kotcové ustájení na hluboké podestýlce
Jedná se o velmi rozšířený systém s velkou spotřebou stelivové slámy a denním přeháněním býků ze zóny klidu ke krmišti a zpět, což zvyšuje riziko úrazu.
Volné kotcové ustájení na spádovém loži s vysokou podestýlkou
Výhoda je nižší potřeba steliva při produkci kvalitního hnoje, nevyhrnuje se řídký hnůj z krmiště a je vysoká bezpečnost práce se zvířaty.
Spádové lože se volí se sklonem od krmného stolu k hnojné chodbě. Nastýlání se provádí z krmného stolu a hnůj se vyhrnuje z chodby mimo kotec. Při běžném provozu není nutno vstupovat do kotce mimo zdravotních nebo jinak nutných zákroků.
Volné kotcové ustájení s individuelními boxy
Méně využívaný systém vyžadující specielní řešní podlahy v boxu. Rovněž boční a kohoutková zábrana individuelního boxu má pevnější řešení ze silnějších profilů ocelových trubek. Spotřeba stelivové slámy, pokud nepotřebujeme vyhrnovat hnůj s vyšší sušinou je minimální při zachování suchého lože. Denní přehánění býků při vyhrnování hnoje a nastýlání zvyšuje bezpečnostní riziko.
Volné kotcové ustájení na roštech s kejdovou technologií
Ekonomicky nejvýhodnější technologie výkrmu býků.
Celoroštové kotce jsou na skladovacích cirkulačních kanálech s kapacitou na šest měsíců. Jednou denně se krátce cirkulační kanál promýchá, aby nedošlo k vytvoření krusty.